Kıbrıs'ta Koçan (Tapu) Türleri

Kıbrıs'ta Koçan (Tapu) Türleri

Kıbrıs'ta yasal olarak KKTC'de tek tip koçan bulunmaktadir. Bunlara da KKTC koçanlari denilmektedir. Ancak mallarin kökeni açisindan koçanlar üç ayri kategoride degerlendirilmektedir;

TÜRK KOÇAN: 1974 yılı öncesinde Kıbrıslı Türklerin veya yabancı uyruklu şahısların sahip olduğu konut, arazi veya işyerleri için verilen koçan türüdür.


EŞDEĞER KOÇAN: 1974 yılında Güney Kıbrıs ‘taki gayrimenkullerini bırakarak Kuzey Kıbrıs ‘a göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türklere, KKTC devleti tarafından Rum tarafında bırakmış oldukları gayrimenkuller karşılığında, orada sahip oldukları mülkün eş değerinde olan gayrimenkuller verilmiştir. ve her türlü alım / satımı yapılabilmektedir.


TAHSİS KOÇAN: KKTC devleti tarafından savaşta gösterilen başarıya ödül olarak KKTC vatandaşlarına veya 1974 sonrasında Türkiye’den gelen kişilere ülkeye yerleşip hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmiş gayrimenkullerin koçanlarıdır. Bu koçanlar, KKTC devleti garantisi altındadır ve sahipleri gayrimenkuller üzerinde tüm mülkiyet hakkına sahiptirler.