Kıbrıs'ta Oturum İzni

Kıbrıs'ta Oturum İzni

Kıbrıs, yükselen yaşam standartları ile birlikte pek çok insan tarafından yaşamak için tercih edilebilir bir ülke haline dönüşmüştür. Ülkenin yaşanabilirdik seviyesi günden güne artış göstermektedir. İktisadi, siyasi, eğitim alanında Kıbrıs günden güne ilerleme kaydetmektedir. Gerek şahıs bazında gerek yatırımcılar bazında bu durum gözle görülebilir niteliktedir. Bundan dolayı Kıbrıs bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Yatırımcılar yatırım yapmak için Kıbrıs’ı tercih ederken insanlar ise yaşamak için Kıbrıs’ı tercih etmektedir.

Kıbrıs’ta Yerleşme


Kıbrıs’ta oturma izni alma iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlara E ve F tipi izinler denilmektedir. E tipi yerleşme uluslararası geçerliliği olan bir firmada çalışıyor olan yabancı uyruklu vatandaşları kapsar. Fakat E tipi oturma izninden yararlanmak için birtakım kriterler vardır. Mesela, bahsi geçen firmanın büyük bir bölümü yabancı olmalıdır.


Aynı zamanda firmanın başka bir firma ile bağdaşıklığı olmaması gerekir. Kendi şirket ofisinde etkinliklerini sürdürmelidir. Ancak bu oturma izni şirket yöneticilerince 2 yıl geçerlidir. Fakat bu 2 yıllık süre dolduğunda bazı kriterler geçerli ise yenileme gerçekleştirilebilir. F tipi oturma izni ise çalışmaksızın Kıbrıs’ta ikamet izni bulundurabilmedir. Bunun için kişinin banka hesabında yüksek miktarda parasının olması gerekir. Belli bir miktardaki parayı banka hesabında bulunduran kişi Kıbrıs’ta yaşama izni alabilir.

E ve F Tipi Oturma İzninin Farkları

Her iki izin tipi de Kıbrıs’ta kalıcılığı sağlar. Ancak kişinin uzun dönemler boyu Kıbrıs’ta bulunmaması ya da Kıbrıs’ta ev bulamaması her iki izin tipinde de yerleşim izni için iptal sebebi sayılabilir.

Kıbrıs'ta Oturum İzni Nasıl Alınır?

Kıbrıs’a Yerleşebilmek İçin Ne Kadar Para Gerekir?


Kıbrıs’ta kalıcı olmak adına 30.000 Euro banka hesabında bulundurulması gereken para miktarıdır. Bu miktar eksilmeksizin 3-4 yıl süre ile banka hesabında kalmalıdır.